Nasza szkoła włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od początku roku odbywały się zajęcia, rozmowy, poranki patriotyczne związane z tym wielkim świętem. Przeprowadzono akcję „Czytamy dla Niepodległej”, uczniowie wzięli też udział w akcji „BohaterON. Włącz historię”, a sale lekcyjne i korytarz zostały pięknie przyozdobione. Kulminacją szkolnych obchodów było uroczyste spotkanie, które odbyło się 9 listopada 2018 roku.
W piątek w murach szkoły pojawili się goście, aby razem z całą społecznością świętować ten wspaniały dzień. Wśród nich należy wspomnieć o: p. Stefanie Lewandowskim, radnym naszej gminy, p. Marcinie Piotrowskim Dyrektorze Zespołu Oświaty i Wychowania w Kruszwicy, p. Marku Kościńskim, Prezesie Hodowli Zwierząt i Nasiennictwa Roślin w Polanowicach, p. Mirosławie Bartkowskim, kierowniku HZ i NR w Polanowicach, sołtysach okolicznych wsi: p. Edwardzie Szymańskim i p. Wojciechu Pieszaku, Ksiedzu Proboszczu Januszu Popowskim oraz Księdzu Proboszczu Pawle Heliaszu, przedstawicielach Rady Rodziców: p. Danucie Gałężewskiej, p. Annie Figas, p. Sylwii Łącznej, emerytowanych pracownikach naszej szkoły oraz o p. Barbarze Plutowskiej, prezes Koła Seniora w Polanowicach i jego przedstawicielach. Na spotkanie nie mógł przybyć Wojewoda Kujawsko – Pomorski, który przesłał list z podziękowaniami dla całej społeczności szkoły.
Spotkanie rozpoczęło się od Mszy Świętej za Ojczyznę odprawionej przez Księży Proboszczów J. Popowskiego i P. Heliasza. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania, zaopatrzeni w kotyliony i „ Śpiewniki Patriotyczne”, przygotowane przez p. M. Ferensztajn. H. Dziedzic- Marcińską i K. Mądrowską, zebrali się w sali gimnastycznej. Po powitaniu przez Pana Dyrektora Krzysztofa Oczachowskiego zgromadzonych uczniowie klas IV- VII oraz przedstawiciele naszych wspaniałych przedszkolaków zaprezentowali bogaty program artystyczny „Drogi do wolności”. Widowisko ukazywało sporą część historii naszego kraju, bo czas od 1772 roku do roku 1919. Na scenie pojawili się m. in.: Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Piotr Wysocki, Maurycy Mochnacki, Józef Piłsudski, kosynierzy lud Warszawy, dzieci z Wrześni i siostry Biernackie. Wspaniale zaprezentowali się wszyscy konferansjerzy, aktorzy i piosenkarze.
Scenariusz przedstawienia przygotowała p. K. Mądrowska, która też czuwała nad całością obchodów. Nad przebiegiem całości występów czuwała też p. Monika Ferensztajn i p. Agnieszka Mikolajczak. Artystów od strony muzycznej przygotował p. Mariusz Tomaszewski, a najmłodszych do występu przygotowała p. Monika Lewińska p. Marta Parada. Przepiękną dekorację zawdzięczamy p. Marioli Talasce. Kostiumy natomiast przygotowali wspólnymi siłami zarówno zaangażowani nauczyciele, jak i rodzice.
Po występie p. K. Mądrowska odczytała list od Wojewody Kujawsko- Pomorskiego oraz przedstawiła krótką historie polskiego hymnu.
Dokładnie o 11.11 wszyscy zgromadzeni odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”, ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
Kolejną częścią spotkania było zapoznanie się z prezentacja „Niepodległa” przygotowana dla uczniów klas V- VIII przez p. Hannę Dziedzic Marcińską.
Przedstawiciele uczniów wraz z p. Mądrowską i p. Ferensztajn złożyli też kwiaty i zapalili lampki pamięci na grobie powstańca wielkopolskiego Szczepana Mazurka, przy tablicy upamiętniającej Komandora Zbigniewa Przybyszewskiego i przy tablicach upamiętniających ofiary totalitaryzmów na pobliskim cmentarzu oraz przy tablicy patrona szkoły Janusza Kusocińskiego.
W najbliższym czasie kontynuowana będzie akcja „Czytamy dla Niepodległej”.
Serdeczne podziękowania dla Koła Seniora oraz Rady Rodziców za słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Tekst. K. Mądrowska Fot. T. Czech, H. Dziedzic-Marcińska, A. Mikołajczak