Obchody 1050 rocznicy chrztu Polski

W dniach od 14 do 16 kwietnia 2016 r. odbywały się ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.

Miały one charakter państwowo- kościelny. Z tej okazji przygotowano cykl konferencji naukowych, debat i innych działań popularno-naukowych, które przybliżyły Polakom polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r. Działania związane z rocznicą odbywały się również na płaszczyźnie edukacyjno-katechetycznej i polegały nie tylko na przypomnieniu faktów historycznych, ale również na uświadomieniu uczniom, na różnych poziomach kształcenia, konsekwencji wypływających z chrztu Polski.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody tej ważnej rocznicy. Jeszcze w lutym podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu konkursu plastycznego, któremu przyświecały słowa Arcybiskupa Stanisław Gądeckiego „ Gdyby nie było chrztu, nie byłoby Polski" Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych naszej gminy. Wzięli w nim udział uczniowie następujących szkół: SP w Chełmcach, SP nr 1 w Kruszwicy, SP nr 2 w Kruszwicy, SP w Sławsku Wielkim, NSP w Racicach, SP w Polanowicach. Jury w składzie: ks. Janusz Popowski ( proboszcz parafii p.w. św. Marka Ewangelisty w Polanowicach), ks. Przemysław Tabaczka ( proboszcz parafii pw. św. Barbary w Rechcie) i Pani Halina Bartkowska ( nauczycielka plastyki Szkoły Podstawowej w Polanowicach) wyłoniło spośród wszystkich pięknych prac te, które zasługiwały na zwycięstwo.

W kategorii klas I-III nagrodzono 6 prac:

I miejsce Monika Łączna z SP w Polanowicach

II miejsce Andżelika Rutkowska z NSP w Racicach

III miejsce Wiktoria Rzepka z SP w Polanowicach

Wyróżnienia: Julia Radulska, Szymon Migdalski i Anna Przybylska wszyscy z SP nr 1 w Kruszwicy.

W kategorii klas IV-VI nagrodzono 9 prac:

I miejsce Oskar Gralak z SP nr 2 w Kruszwicy

II miejsce Joanna Wiśniewska z SP w Chełmcach

Izabela Bandosz z SP w Sławsku Wielkim

Martyna Ziemkiewicz z SP nr 2 w Kruszwicy

III miejsce Weronika Drzewiecka z SP w Sławsku Wielkim

Mateusz Mikołajczak z SP w Sławsku Wielkim

Wyróżnienia: Magdalena Ryż z NSP w Racicach, Natalia Batkowska z SP , Zuzanna Wiśniewska z SP w Chełmcach

Autorzy prac wyłonionych przez jury otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora, a wszyscy uczestnicy dyplomy uczestnictwa.

14 kwietnia nagrody i dyplomy zostały wręczone laureatom konkursu. Tego dnia odbyły się również uroczystości przygotowane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Miło było nam gościć w tym dniu radnego powiatowego Pana Marka Kościńskiego, dyrektora Zespołu Oświaty i Wychowania w Kruszwicy Pana Marcina Piotrowskiego, sołtysa Polanowic Pana Edwarda Szymańskiego oraz ks. Janusza Popowskiego.

Uczniowie klas IV-VI przygotowali w tym dniu piękne widowisko artystyczne, które było doskonałą lekcją historii dla wszystkich. Poprowadzili widzów przez najdawniejszą historię, jeszcze legendarną. Na scenie pojawili się Lech, Czech i Rus, Piast Kołodziej z rodziną, tajemniczy wędrowcy, przedstawiciele plemion zamieszkujący nasze tereny jeszcze przed czasami chrztu, Mieszko I z drużyną, Biskup Jordan, Dąbrówka z dworem. Widowisko poprowadzone zostało przez uczennice najstarszych klas i uzupełnione przez najpiękniejsze pieśni religijne. Scenariusz napisała Pani Katarzyna Mądrowska, o scenę samego chrztu, dobór pieśni oraz zapewnienie części kostiumów zadbała Pani Mariola Talaska. Uczniowie włożyli w przygotowania wiele pracy i dzięki takiej pracy w zespole i wsparciu rodziców, którzy przygotowali stroje przedstawienie odniosło wielki sukces.

Po nim nastąpiło wyświetlenie prezentacji multimedialnej przygotowanej specjalnie na obchody. Pod kierunkiem Pani Hanny Dziedzic- Marcińskiej, która zajęła się montażem i całą praca techniczną przedstawiono w niej najważniejsze momenty z historii Polski. Prezentacja zawierała prace uczniów naszej szkoły przygotowane pod okiem Pani Marcińskiej, prace konkursowe uczniów naszej gminy, teksty i zdjęcia autorstwa Pani Katarzyny Mądrowskiej oraz materiały

internetowe.

Całość przygotowanych obchodów spotkała się z bardzo dobrym odbiorem widzów zarówno tych przybyłych na obchody w szkole, jak i tych, którzy tego samego dnia przybyli do kościoła parafialnego w Polanowicach, gdzie również zaprezentowano przedstawienie i prezentację przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Polanowicach.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w pomoc w zorganizowaniu obchodów: rodzicom i dziadkom za przygotowanie części kostiumów, Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Kruszwicy za wypożyczenie części kostiumów, Pani Dyrektor Alicji Lewandowicz za wsparcie, cenne uwagi oraz zapewnienie nagród w konkursie, Pani Halinie Bartkowskiej za dekoracje oraz zorganizowanie małego wernisażu, ks. Januszowi Popowskiemu i ks. Przemysławowi Tabaczce za prace w jury konkursu.

 • DSC_0832
 • DSC_0833
 • DSC_0834
 • DSC_0838
 • DSC_0843
 • DSC_0844
 • DSC_0845
 • DSC_0848
 • DSC_0850
 • DSC_0852
 • DSC_0853
 • DSC_0859
 • DSC_0860
 • DSC_0882
 • DSC_0887
 • DSC_0891
 • DSC_0893
 • DSC_0894
 • DSC_0895
 • DSC_0898
 • DSC_0928
 • DSC_0936
 • DSC_0938
 • DSC_0944
 • DSC_0945
 • DSC_0949
 • DSC_0951
 • DSC_0952
 • DSC_0958
 • chrzest Polski
 • chrzest Polski1
 • chrzest Polski2
 • chrzest Polski3
 • chrzest Polski4
 • chrzest Polski5
 • chrzest Polski6
 • chrzest Polski7

Tekst i fot. K.Mądrowska

Dziennik UONET+

kruszwica

Dodatkowe dni wolne

b/d

 

Drzwi Otwarte

b/d

Realizowane programy

 

kruszwica

kruszwica

kruszwica

kruszwica

kruszwica

Licznik odwiedzin

1023632
Dzisiaj
Wczoraj
Wizyt w tygodniu
Miniony tydzień
Wizyt w miesiącu
Miniony miesiąc
Suma wizyt
305
133
1079
992501
8396
12921
1023632
Your IP: 44.192.44.30
2024-07-17 13:56